SERBIA CRKVA SV. JOVANA KRSTITELJA U DIĆIMA II (44°11'58.09" N 20°16'47.12" E) 

Cerkwia Vidragova – Cerkwia św. Jana Chrzciciela w Chwale II to jedna z największych nekropolii z pozostałościami kościoła z XIII w., która znajduje się w miejscowości Dići (Дићи). 

 

W 1991r. ujawniono fundamenty średniowiecznego kościoła z dużą nekropolią która obejmuje ponad 180 nagrobków o nietypowych kształtach z okresu pomiędzy XIV a XV w - są to nagrobki poziome, często bez obrazów, niektóre posiadają rzeźbione, bardzo nietypowe motywy dekoracyjne. Według napisu z nagrobka fundatora w świątyni, wiadomo, że została ona zbudowana przez szlachcica Vidraga, za czasów panowania króla Stefana Uroša II Milutina. Kościół został podpalony i zniszczony po upadku Serbii pod panowaniem tureckim. 

Miejsce jest dość unikatowe pod względem pochówku w długim okresie czasu, od czasów prehistorycznych poprzez średniowiecze, XVIII, XIX i XX w do dnia dzisiejszego – obecnie pochówki odbywają się w jego zachodniej części.

W latach 1991 - 1993 przeprowadzono badania archeologiczne które potwierdziły, że są to pozostałości kościoła i części średniowiecznego cmentarza wokół.

 

W 2012 utworzono komitet budowy i rozpoczęto odbudowę kościoła. Dzięki darowiźnie Ministerstwa Gospodarki oraz sektora turystyki w latach 2013-2014 odbudowano świątynię i zachowane mury.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now